avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar - proces verbal nesemnat dar inmanat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar - proces verbal nesemnat dar inmanat

Buna ziua,
Ma numesc Mircea si am primit o amenda radar aznoapte pe la 23:00, mergeam sa alimentez la peco. Nu am semnat procesul verbal, o semnat ceva martor.
Dupa ce am alimentat, am mai trecut prin aceelasi loc, incet de data asta. Politia o venit cu girofarul dupa mine si m-o intrebat daca mai am procesul verbal (a doua foaie). Sa il dau inapoi ca mi-l trimit ei prin posta, ca daca nu semnez atunci sa il dau. Deja trecuse vreo 30 min de cand luasem amenda. Am zis ca nu il mai am.
Intrebarea e simpla, scap?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: mircea22 , utilizator 18:33, 18 Iulie 2013
daca PV era nesemnat de dvs ,atunci care este justificarea pentru daca nu semnez atunci sa il dau
Aspectul ca PV nu este semnat de dvs,nu constituie temei legal,care sa atraga anularea PV
Buna ziua!
Sigur nu scapati!
Deci faptul ca lui ii lipseste una din cele 3 foi ale procesului verbal nu il incurca deloc? Speram ca poate duce la anularea procesului verbal :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala - depasirea limitei de viteza admisa ManuAEI ManuAEI Buna ziua, Am fost oprit de un echipaj radar si mi s-a eliberat procesul verbal continand urmatoarele fapte savarsite: [quot]A condus auto .... nr .... cu ... (vezi toată discuția)
Amenda radar pt depasire viteza tartalak tartalak am primit o amenda pt depasirea vitezei legale in localitate.Am scris in pv la mentiuni ca nu am avut viteza respectiva am trimis catre judecatorie cerere de ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal dov dov Buna ziua, Am primit o amenda, insa agentul uitat sa imi comunice sa.semnez procesul verbal, drept urmare am primit un exemplar nesemnat. Pot obtine anularea ... (vezi toată discuția)