avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal

Buna ziua,
Am primit o amenda, insa agentul uitat sa imi comunice sa.semnez procesul verbal, drept urmare am primit un exemplar nesemnat. Pot obtine anularea lui in instanta?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:09, 22 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aspectul invocat de dv nu constituie temei legal care sa conduca la anularea PV
Multumesc pt raspuns, am insa o nelamurire.
Este reglementat acest lucru? Eu stiu ca in cazul in care refuz sa semnez, primesc prin posta procesul verbal. Deci nu mi se da nesemnat direct in mana. Nu exista dovada predarii lui.

ynocentta a scris:

Aspectul invocat de dv nu constituie temei legal care sa conduca la anularea PV

Dovada comunicarii PV este probata prin registrul autoritatii care a emis si comunicat PV

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar - proces verbal nesemnat dar inmanat mircea22 mircea22 Buna ziua, Ma numesc Mircea si am primit o amenda radar aznoapte pe la 23:00, mergeam sa alimentez la peco. Nu am semnat procesul verbal, o semnat ceva ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal suspendare drept de conducere CosminIon23456 CosminIon23456 Buna seara!Vreau sa va intreb ce sansa am sa imi castig permisul de conducere fara a sta cele 30 de zile.Am depasit pe linie continua,am fost oprit de politie ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie Asfaltel Asfaltel Buna ziua. Am fost amendat azi pentru depasirea vitezei legale, 72 km /h unde zic ei ca limita era de 50 km /h , desi eu cred ca era 70 km/h ( nu m-am mai ... (vezi toată discuția)