Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... somatie de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

somatie de plata

speta este urmatoarea am uitat sa timbrez pt o somatie de plata pe legea veche oug 119/2007. CEREREA A FOST SUSPENDATA cu drept de recurs pe toata durata suspendarii.... pot sa cer casare cu trimitere spre rejudecare? sau cum se face mai exact?
Pt neplata taxa, ar fi trebuit anulata. Pt reluare dupa suspendare, se achita jumatate de taxa. Vedeti ce va cere dupa ce o repune pe rol. Probabil o sa va ceara achitarea intregii taxe.
Nu se poate casare cu trimitere spre rejudecare, intrucat nu a fost judecat.
nu as putea sa o platesc integral? e vb de 39+5 ron tjt+tj
Formulati cerere de repunere pe rol a actiunii, daca indepliniti conditiile pentru care a fost suspendata.
Presupun ca nu s-a prezentat nici o parte la termen si de aceea s-a suspendat. Aveati obligatia ca pana la primul termen sa platiti taxa de timbru si n-ati platit-o.
Deci, nu are rost sa timbrati repunerea pe rol doar de dragul de a se anula cererea.