Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere tva constructie sediu social
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere tva constructie sediu social

buna ziua,
sc...........X are sediul social intr-unapartament de bloc, in bucuresti si a inchiriat o camera cu contract de comodat cu destinatia de sediu social.
administratorul societatii construieste o casa in ilfov , unde vrea sa mute sediul social al firmei X. a cumparat materiale pentru constructia imobilului. se poate deduce tva din aceste facturi? cum se contabilizeaza aceste facturi? modernizare sediu? se amortizeaza? HELP
nu poate nimeni sa-mi raspunfda la intrebare? va rog?
Proprietarul casei este administratorul, persoana fizica? Vrea sa faca contract de comodat sa mute sediul firmei? Daca acolo unde construieste este un teren gol, nu poate trece sediul acolo... Daca are acolo vreo casa veche, teoretic poate trece sediul firmei si sa-si treaca in contractul de comodat ca suporta cheltuielile de reparatii, modernizare, etc...Si atunci ati putea contabiliza Investitii la cladiri luate cu chirie si amortizarea (dupa receptia lucrarii) se face pe durata contractului de inchiriere, (deci, nu trebuie sa fie durata nelimitata in contractul de comodat.) Dar cred ca e mai bine sa va sfatuiti acolo cu un expert contabil.