avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract perioada determinata

Buna ziua!
sunt angajata la o firma din 2010 dar tot cu contracte pe perioada determinata in felul urmator:
1. Contract determinat 1 luna apoi act aditional prelungire 3 luni apoi act aditional prelungire 6 luni in 2010 - la final s-a facut decizie de incetare activitate
2. in 2011 se repeta povestea - dupa o intrerupere de 3 luni
3. in 2012 s-a facut un contract perioada determinata de 6 luni si apoi act aditional de prelungire pe 1 an
In 1 sept expira acest ultim act aditinal facut tot pe perioada determinata.
Intrebarea mea este daca se mai poate prelungi pe perioada derminata sau trebuie obligatoriu perioada nedeterminata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:33, 20 Iulie 2013
Da, acesta din urma mai poate fi prelungit.
@ nicaedith

Nu este obligatorie incheierea unui contract de munca pe durata determinata, c.i.m. existent mai poate fi prelungit pana la implinirea duratei maxime pentru care se poate incheia - 36 de luni.
In speta, mai puteti prelungi durata c.i.m. existent inca 1 an si 6 luni prin incheierea unui singur act aditonal sau a mai multor acte aditionale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire contract pe perioada determinata Claudia Carmen Claudia Carmen Buna seara! As vrea sa stiu cum se poate preungi un contract pe perioada determinata? In 08.08.2011 am fost angajata la o societate cu contract pe perioada ... (vezi toată discuția)
Contract perioada determinata barbatmihaela barbatmihaela La un contract pe perioada determinata, cate acte aditionale se pot intocmi pana cand sunt nevoita sa inchei act aditional cu perioada nedeterminata. (Dupa 3 ... (vezi toată discuția)
Prelungire cim bibipopescu bibipopescu Buna ziua, In codul muncii scrie ca intre doua parti se pot incheia maxim 3 contracte de munca pe perioada determinata. Daca am angajat o persoana cu ... (vezi toată discuția)