Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare salariu

mi-am dat demisia de la o firma fara a respecta preavizul,iar patronul spune ca nu imi va plati drepturile salariale pe ultima luna.el poate demonstra cu martori ca mi-a platit salariul?mentionez ca pe ultima luna nu am semnat stat de plata pt. ca deja eram plecata din firma.
Din pacate, plecarea Dvs.s-a facut fara respectarea obligatiei de a lucra pe perioada preavizului;modificarea perioadei preavizului putea modificata numai cu acordul angajatorului, sau cum am spus anterior, daca nusi indeplinea acesta obligatiile contractuale.
Va trebui sa ajungeti la un numitor comun cu fostul angajator pentru ca si Dvs.sunteti in culpa.
Succes la noul loc de munca.
P.S. incercati pe viitor sa nu mai "plecati"de la angajator decat in legalitate si in relatii amiabile.
Culpa salariatului nu conduce la nelegalitatea angajatorului de a nu-i plati salariaul aferent perioadei lucrate pana la incetarea c.i.m.

Asadar, nu are la ce numitor comun sa ajunga cu un astfel de angajator.