Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare chitanta impozit in RJIP?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare chitanta impozit in RJIP?

Buna ziua ,
va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa inregistrez in RJIP si chitantele pt impozitul anticipat si regularizarile la impozitul anual, chiar daca nu sunt deductibile. Va multumesc!
Avand in vedere prevederile pct.51 din Normele metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla,in care se mentioneaza ca orice suma platita in numerar sau prin banca se inregistreaza in mod obligatoriu,cronologic,in RJIP,chitantele la care faceti referire trebuie inregistrate. La calculul venitului net sau a pierderii fiscale se aduna sau se scad,fiind cheltuieli nedeductibile.
Va multumesc! Cum pot remedia situatia in care pe 2012 nu am inregistrat aceste chitante in RJIP?
Nu este nevoie sa remediati acum situatia pentru anul 2012.Este o omisiune care oricum nu afecteaza determinarea venitului net si implicit a impozitului pe venit.