Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in concediu de maternitate

Suntem o asociatie de proprietari din Bucuresti. In luna septembrie 2102, conform legii, am angajat cu CIM femeia de serviciu. Dupa doua luni, aceasta ne-a instiintat ca este insarcinata. A nascut pe data de 8 iulie, iar acum, la noi figureaza in concediu de maternitate (dovedit cu certificat medical), dar ea lucreaza la un bloc alaturat unde, ca angajat cu conventie civila figureaza sotul aceseia, dar munca fizica o desfasoara ea. A fost vazuta de mai multi proprietari de la noi din bloc. Oare este corect? Ce putem face in aceasta situati?
Corect , nu este . Dar in acest caz, puteti sesiza ITM-ul pentru munca la negru a persoanei respective.