Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi de handicap grad 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi de handicap grad 2

Buna-ziua. sunt o persoana incadrata intr-un grad de handicap gradul 2 definitiv. printre drepturile mele de handicap, stiu ca la legea 448/2006 as avea dreptul si la o locuinta din administratiile publice, s.a.m.d. eu locuiesc acum in casa parinteasca, in jud. Arges, impreuna cu mama mea in varsta de 68 ani, si cu fiul meu in varsta de 7 ani jumatate, elev in clasa a 2a, pe care mi-l cresc singura. am o pensie definitiva de 234 roni. as dori sa am casa mea, unde sa locuiesc impreuna cu fiul meu. am fost la primaria locala si am intrebat daca pot obtine o casa si eu, dar m-au refuzat. cum as putea obtine o casa si eu, unde sa merg sa fac o cerere in acest sens, cum sa procedez,va rog sa ma ajutati, cui sa ma adresez. am inteles ca as obtine cea mai mica chirie minima, la pensia pe care o am.; multumesc.
Facilitatea la care faceti referire este strict conditionata de capacitatea autoritatii locale de a detine si a putea aloca astfel de spatii persoanelor cu dizabilitati
Solicitati oficial autoritatii locale inregistrarea pe lista si asteptati raspunsul acesteia