Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoare impozabila pe teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoare impozabila pe teren

Astazi am primit de la judecatorie o scrisoare-adresa in care mi se cere valoarea impozabila a terenului ?????
Fac un partaj cu achitarea sultei.
Am fugit la circa financiara si mi s-a spus ca terenul nu are valoare pt impozare deci nu au ce valoare sa imi dea. Mi-au dat doar decizia de impunere pt casa.
Problema e ca daca eu in termen de 10 zile nu depun valoare de impozitare a terenului + diferenta de timbru de 3% ajung la anuarea cererii si banuiesc ca pierd taxa de timbru.....
Unde se gaseste aceasta valoare a terenului sau ce articol din c.civil spune ca terenul nu e impozabil. ?
Multumesc din suflet anticipat
HEEEELP :frantic::frantic::frantic:
Pentru a afla valoarea de impunere a unui teren, in vederea stabilirii taxei judiciare, va puteti adresa Camerei Notarilor Publici din judetul in care se afla terenul.
Depuneti o cerere insotita de un act al terenului din care sa rezulte exact locatia acestuia (localitate, strada, numar) sau un nomenclator stradal.
Pentru a nu va anula cererea depuneti o copie a raspunsului primit de la autoritati si precizati ca urmeaza sa va adresati Camerei Notarilor Publici.