Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanþã de platã sau somaþie de platã?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanþã de platã sau somaþie de platã?

Buna ziua,

Contractele comerciale, intra sub incidenta legii sub care au fost incheiate, chiar daca unele acte normative au fost abrogate (cum ar fi OUG nr. 119/2007), sau se poate face referire la legislatia noua (cum ar fi Noul Cod de procedura civila)?

In cazul in care, in cererea privind ordonanta de plata, nu au fost corect trecute articolele care sa justifice cererea, este posibil ca instanta sa respinga actiunea?

Va multumesc anticipat!
Andr33agav, utilizator
Cererea poate fi modificata , pana la primul termen si sa fie trecute articolele corecte. Da, contractele sunt sub incidenta legii in vigoare la data incheierii lor, legea civila nu retroactiveaza.
Prin urmare, imi pot justifica cererea pe prevederile OUG 119/2007 si art 1013 si urm. din Codul de procedura civila, pentru ordonata de plata in cazul contractelor incheiate in 2012 si inainte?
Andr33agav, utilizator
ordonanta a fost abrogata, astfel ca va veti intemeia actiunea pe noul cod de procedura civila. vedeti capitolul somatiei de plata.
Va multumesc frumos!