Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdut certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdut certificat de nastere

Daca am pierdut certificatul de nastere, care imi trebuie la inscrierea la liceu, ce trebuie sa fac?
Sa obtineti un duplicat de la starea civila.
Si daca trebuie sa ma inscriu la liceu maine, ce alt act poate inlocui certificatul? Poate o declaratie a mamei la notariat? Nu ma mai pot inscrie?
Explicati situatia dvs. ofiterului de stare civila, va prezentati impreuna cu unul dintre parinti si solicitati eliberarea unui nou certificat pe baza cartii de identitate. Desigur sunteti pasibil de amenda, intre 100-200 lei, dar tinand cont ca este pentru prima data poate scapati cu un avertisment.