Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrebare despre o firma aflata in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrebare despre o firma aflata in insolventa

Am o firma care are un apartament cumparat impreuna cu sotia si acum suntem in divort .Firma este in insolventa ceruta de catre finante ce se poate face ca sa nu raminem fara apartament multumesc astept un raspuns
Va rog precizati in clar cine este proprietar al apartamentului:
1. societatea in care Dvs. sunteti asociat, singura
2. societatea impreuna cu sotia Dvs.
3. Dvs. impreuna cu sotia?
sebigrozav a scris:

Am o firma care are un apartament cumparat impreuna cu sotia si acum suntem in divort .Firma este in insolventa ceruta de catre finante ce se poate face ca sa nu raminem fara apartament multumesc astept un raspuns

Buna ziua,

Pentru a avea un raspuns complet ne lipsesc cateva informatii. De exemplu firma este doar a dvostra, apartamentul este luat pe firma, sau firma respectiva are doar sediul acolo, ipoteca pe imobil in favoarea firmei.....

In cazul in care apartamentul respectiv este in proprietatea firmei, iar sumele datorate catre creditori sunt mari si nu se pot recupera printr-o alta modalitate, da, se poate cere scoaterea la licitatie a imobilului.
In cazul in care apartamentul nu este in proprietatea firmei, in urma partajului atat dvoastra cat si sotia aveti o parte din acest imobil.
Reveniti cu informatii in completare, pentru un raspuns complet.
Apartamentul este cumparat de catre asociati adica eu si fosta sotie si este trecut pe firma ptr un credit luat de la o banca comerciala care este platit in intregime ,creditul ma refer doar ca bamnca nu si a ridicat inaca ipoteca iar firma fiind in insolventa este data la lichidator judiciar si asta m ar interes adca daca dupa divort se mai poate vinde ap. de catre lichidator sau sfosta sotie are dreptul sa si ceara partea in instanta si atunci nu mai poate fi valorificat Multumesc
Daca inteleg eu bine, de fapt apartamentul apartine sotilor dar este ipotecat in favoarea bancii, pentru un credit luat de firma.

Asa este?
Daca e asa, doar banca poate cere executarea silita, nu si lichidatorul. Doar ca, fiind platit creditul, nici banca nu are cum sa ceara executarea.
Mergeti la banca si solicitati ridicarea ipotecii.
Apartamentul in cauza este cumparat pe firma dar in actele contabile noi ca asociati adica eu impreuna cu fosta sotie figuram ca am dat banii ptr ca firma fiind nou infiintata in @))% este vorba nu avea capital multumesc
Inttrebarea mea este ce tre sa facem chiar daca suntem divortati sa nu raminem fara apartament care este sechestrat de catre finante si acum au cerut insolventa firmei care este data catre un lichidator multumesc