Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Intrebare despre o firma aflata in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Intrebare despre o firma aflata in insolventa

Am o firma care are un apartament cumparat impreuna cu sotia si acum suntem in divort .Firma este in insolventa ceruta de catre finante ce se poate face ca sa nu raminem fara apartament multumesc astept un raspuns
Veniti cu elemente noi de fiecare data. In situatia asta nimeni nu va poate raspunde exact.
Ca sa salvati apartamentul este io singura cale, sa platiti datoriile la Finante, pentru care s-a instituit sechestrul, altfel... il pierdeti.
Apartamentul este bunul societatii aflate in faliment si va fi valorificat pentru recuperarea debitelor inregistrare in tabelul creantelor. Faptul ca banca nu mai are creante garantate cu apartamentul atunci nu va figura in tabel cu careanta garantata, astfel ca dupa vanzarea acestuia banii obtinuti vor acoperii celelalte creante.
Intr-un singur mod se poate salva apartamentul, si anume prin acoperirea sumelor datorate din valorificarea altor bunuri ale societatii, astfel apartamentul nevandut ar revenii, la inchiderea procedurii, actionarilor societatii.