Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Restante salariati firma insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Restante salariati firma insolventa

1) Societatea este in insolventa, din ian.2013,principalul creditor este banca, ce are si ipoteca la creditele acordate.La acest moment sunt restante salariale pina la sase luni.Adm.jud.ne-a asigurat pina acum o luna,ca se vor recupera aceste restante la valorificarea patrimoniului in urma declararii falimentului,acum am aflat ca banca isi ia prima creantele si salariile restante daca se mai ajung banii
care suntem siguri ca nu seva intimpla.Incercam sa accesam fondul de garantare dar am inteles ca este deja tirziu( 3luni inainte,3 lunidupa declarare insolventa.) Ce MAI PUTEM face?.

Contestatie la prima sedinta de judecata la tribunal, de preferat sa v-o scrie careva care stie.
practic ce trebuie contestat?
tabelul creditorilor?
Nu la tabel (ca nu are sens), ci contestati modul in care s-a gestionat insolventa si interesele creditorilor (mai precis salariatii) de catre lichidator care desi stia ca nu are de unde sa dea banii prin valorificarea activelor, nu a apelat in termenul legal la fondul de garantare a creantelor salariale (sa vedeti ce spune), este vina domniei sale ca nu a anuntat anofm-ul.