Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj imobil bun comun, contributii soti diferite
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj imobil bun comun, contributii soti diferite

Buna ziua, va prezint urmatoarea speta.
M-am separat de sotie, avand divortul deja incheiat definitiv. Urmeaza sa impartim suma rezultata din vanzarea apartamentului: Acest apartament a fost achizitionat in timpul casatoriei noastre astfel, avansul cu mare parte din banii proveniti din vanzarea unui imobil apartinind fostei sotii dinaintea casatoriei, restul fiind creditati de banca.
Specific faptul ca in contractul de vanzare-cumparare al locuintei nu am mentionat faptul ca mare parte din banii pentru avans au rezultat din vanzarea unei locuinte apartinind sotiei dinaintea casatoriei. Intrebarea mea este ca dupa ce vindem apartamentul si achitam banca creditoare, restul sumei cum se va imparti? jumatate-jumatate sau cum cere fosta sotie sa-i fie adaugata si suma cu care ea a contribuit la avansul pentru achizitionarea apartamentului, cererea ei fiind de 75%-25%?
Va multumesc.
in mod legal, sotia isi va retine banii proveniti ca urmare a vanzarii bunului personal urmand sa impartiti numai diferenta.
Banii care au constituit avansul repreziinta un bun propriu al sotiei astfel ca aceasta isi va recupera acesti bani. Diferenta de bani o veti imparti conform cotelor de contributie ale sotilor din timpul casatoriei.
vladfesan a scris:

in mod legal, sotia isi va retine banii proveniti ca urmare a vanzarii bunului personal urmand sa impartiti numai diferenta.

Puteti sa ma indrumati spre legea si articolul care sustin acest mod de impartire a banilor?
Multumesc.
art 340 s urm NCCiv