Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formularul A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formularul A1

Buna ziua,
O firma cu obiect principal de activitate in plasarea fortei de munca, poate sa incheie contracte individuale de munca in Romania , si salariatii sa lucreze intr-un stat membru al UE? Firma este obligata sa obtina formularul A1?Care este procedura de obtinere si cine il elibereaza?
Va multumesc.
Formularul A1 se foloseste pentru detasarea angajatilor romani pe teritoriul UE.
Conform dispozitiilor Directivei Parlamentului European si a Consiliului 96/71/CE din 16 decembrie 1996 privind detasarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii, publicată în Jurnalul Oficial al Comunitătilor Europene (JOCE), nr. L 018 din 21 ianuarie 1997.

Formularul A1 se obtine si in cazul detaşarii, de la o întreprindere cu încadrare în muncă temporară sau întreprindere care a pus la dispoziţie un lucrător, a unui lucrător la o întreprindere utilizatoare înfiinţată sau care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul unui stat membru, dacă există un raport de muncă între întreprinderea cu încadrare în muncă temporară sau întreprinderea care a pus la dispoziţie lucrătorul şi lucrător pe perioada detaşării.

Formularul A1 se solicita de la Casa Nationala de Pensii Publice.

Mai multe detalii gasiti aici:
- www.avocatnet.ro/content/for...