Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Primire in spatiu - obligatii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Primire in spatiu - obligatii

Ce obligatii am daca primesc pe cineva in spatiu ? Se pot pune conditii privind rezilierea intelegerii ? Ce se intampla daca cel ce primeste in spatiu decedeaza ulterior ?
Multumesc
1-Pentru ca sa respectati normele in domeniu se impune ca "intelegerea" sa fie materializata prin contract legal de locatiune,asumat de catre parti si inregistrat la autoritatea fiscala de catre locator
2-Daca aveti suspiciuni sau temere privitor la eventualul deces ,se impune sa prevedeti clauze concrete de reziliere contract,eliberare spatiu,ridicare bunuri ale locatarului
Contractele de comodat de ex, nu trebuie inregistrate la fisc, apoi daca iei pe cineva in spatiu, nu e musai sa faci contract, desi n-ar fi rau chiar daca e vb de folosinta cu titlu gratuit.
Daca luati pe cineva in spatiu, ii dati dreptul de la locui, asta vreti ?
Cel luat in spatiu va fi evacuat de mostenitori in caz de deces al proprietarului.