Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren fara acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren fara acte de proprietate

Buna ziua. Intrebarea mea este urmatoare:
Cum pot cumpara de la un taran ,care locuieste intr-un sat semi parasit, un teren care este in roprietatea lui de zeci de ani dar pentru care nu are acte de prorpietatea. Au locuit pe acel teren parintii lui. El vea sa vanda, eu vreau sa cumpar. Cum se poate?
Va multumesc :)
Doar pe chitanta de mana!

Daca doriti sa faceti actele de vanzare-cumparare prin notariat, va trebui prima data ca, vanzatorul, sa rezolve situatia juridica a terenului. Adica sa obtina pe acel teren act de proprietate.

Probabil ca va trebui sa faca uzucapiune.
De unde stiti sigur ca el e proprietarul acelui teren ?Dar succesiunea dupa parinti?Aveti garantia ca el e unic proprietar?Mai bine da un ban si isi face acte pe teren si va vinde dvs avand garantia ca el e adevaratul proprietar si nu o sa aveti probleme mai tarziu.