Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre chitanta de mana

buna ziua.mama mea a locuit intr-un imobil la curte timp de 40de ani,insa nu are act de proprietate ci o chitanta de mina.exista o lege care sa-i puna in posesie pe cei care au locuit zeci de ani intr-un imobil?sau calea judecatoreasca este singura solutie?
Buna ziua,

Mama dvs va trebui sa faca o actiune in uzucapiune, pentru a putea avea un act de prorpietate asupra terenului si a constructiei. Actiunea se introduce impotriva vanzatorului sau a mostenitorului acestuia.