Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA - CREANTA IN NATATURA
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA - CREANTA IN NATATURA

Am rugamintea de a fi sfatuit cum pot proceda pentru a-mi recupera o creanta de circa 10.000 RON din partea unei societati comerciale.
Societatea comerciala si-a incetat activitatea fara a fi stearsa din Registrul Comertului.
Executarea silita pentru suma de 10.000 RON s-a facut pentru o ferma care a fost evaluata la 30.000 RON.
La licitatie mai exista si alti creditori.
Cum dupa mai multe sedinte de licitatie numeni nu a participat, am dorit sa i-au din întreg (mai multe constructii agricole, valoarea proportionala a creantei mele.
Executorul mi-a spus ca nu pot intrucat trebuie sa platesc si o anumita suma peste cei 10.000 RON pentru a acoperi si creantele altor creditori.
Doresc sa fiu sfatuit cum sa procedez daca trebuie sa platesc si alte sume si care este calea juridica de urmat ?
Vă multumesc !
laris a scris:

Ati postat un mesaj suplimentar in timp ce formulam raspunsul anterior....

Din pacate, cred ca nu veti putea solicita intabularea partilor din ferma fara sa aveti un titlu. Tocmai de aceea, consider ca insusi executorul ar putea realiza o parcelare (impartire pe bunuri distincte), urmand ca dumneavoastra s afaceti intabularea in baza actului de adjudecare.

Are executorul o baza legala ca sa procedeze in modul aratat de Dvs si care mi-ar conveni ? Dacă DA va rog sa o aratati pentru ca expertului s-ar putea sa-i scape aceasta .
Multumiri
Art.508 al.2 cod procedura civila.
Eu cred ca ar fi mai simplu sa va angajati avocat.
De principiu, am impresia ca executorul va pune bete in roata.
Trebuie adresate cereri scrise la executor.Degeaba tot vorbiti cu el si face ce vrea.

avocat Claudiu Lascoschi
Ati mai avea posibilitatea sa solicitati deschiderea procedurii de insolventa , daca creanta pe care o detineti este peste pragul de 10 000 lei .Va inscrieti la masa credala si daca sunt indeplinite conditiile se poate atrage si raspnderea materiala a administratorilor .Orice litigiu civil se stinge prin deschiderea procedurii insolventei si aveti mai multe sanse sa va acoperiti creanta .E doar o sugestie .
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu cred ca ar fi mai simplu sa va angajati avocat.
De principiu, am impresia ca executorul va pune bete in roata.
Trebuie adresate cereri scrise la executor.Degeaba tot vorbiti cu el si face ce vrea.

avocat Claudiu Lascoschi

Am angajat 2 avocati, din care unul e provenit din judecator, dar degeaba. Intr/un oras mic se formeaza un fel de CLUB unde altele sunt interesele.
Si apoi, problemelejuridice teoretice sunt in gra suferinta pentru unii avocati...!