Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire la munca inaintea expirarii concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire la munca inaintea expirarii concediului de crestere copil

Buna ziua,

O mama si-a luat concediu de crestere copil pe o perioada de doi ani si doreste sa revina la munca inainte de a expira aceasta perioada (adica pe la un an si 8 luni). In locul acesteia a fost angajata o persoana inlocuitoare cu contract pe perioada determinata a concediului intreg al mamei. Poate mama reveni in aceasta situatie mai repede la serviciu?

Va multumesc!
Da, poate reveni la locul de munca acea persoana.

In aceste conditii, potrivit art.84 alin.2 C.mun.,in cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.