Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Va rog sa "ma" clarificati intr-o situatie aparuta in urma unei mosteniri. Mostenirea in cauza este o garsoniera care in urma dezbaterii succesiunii a fost impartita intre sotul supravietuitor (5/8) si celor trei copii (cate 1/8). Ulterior tatal si un frate au vandut partile lor (6/8)unui alt frate rezultand 2 propietari, cred ca le pot spune, unul cu 1/8 iar celalalt cu 7/8.
Problema este urmatoarea: cel cu 7/8 vrea sa vanda, iar cel cu 1/8 vrea sa isi aduca copilul sa locuiasca in imobil. Intrebarea este poate sa faca acest lucru fara acordul celui cu 7/8? Ce alta rezolvare vedeti dumneavoastra la aceasta situatie?

Va multumesc
Sa ii faca o oferta pentru achizitionarea ultimei parti de 1/8 plecand de la pretul cu care a achizitionat si celelalte parti; sa vanda garsoniera si sa ii oferte 1/8 din pret ; daca vanzarea nu este urgenta sa stabileasca o chirie in functie de pretul pietei pe care ulterior sa o reduca cu 1/8 ; Cel care detine 1/8 sa faca o oferta pentru achizitionarea celor 7/8. Variante sunt multe ... important este si intentia fratelui cu 1/8. Daca vrea cu o cota de doar 1/8 sa ocupe intreaga garsoniera se afla pe o cale gresita
Dragos Corbuleanu - Birou de Mediator, Mediator
Multumesc pt raspunsul prompt. Ideea e ca fratele cu 1/8 nu vrea sa vanda, nu vrea sa cumpere vrea ca, copilul lui sa stea acolo pana se iveste posibilitatea ca "odrasla" sa cumpere garsoniera.#-o
Asta nu se poate fara acordul fratelui cu 7/8. Singura varianta este sa se ceara in instanta iesirea din indiviziune. Inainte de asta incercati sa rezolvati cazul la un mediator ca sa evitati sa ajungeti in instanta si sa platiti si taxe de timbru.