Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Valoare estimata cu TVA
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Valoare estimata cu TVA

Buna ziua!

O AC a publicat o invitatie de participare pe SEAP, a avut loc deschiderea ofertelor offline si a fost un singur ofertant.
In etapa de evaluarea a ofertelor AC si-a dat seama ca valoarea estimata publicata pe SEAP a fost cea cu tot cu TVA. Tinand cont de faptul ca valoarea estimata reala (fara TVA) este clar mai mica si ca a fost un singur ofertant, AC decide, cu acceptul ofertantului, sa continue semnarea contractului la valoarea estimata fara TVA. (mentiune: oferta financiara depusa de ofertant este cat valoarea estimata cu TVA).

Ce risca in acest caz AC daca semneaza contractul in aceasta situatie? Care este amenda? Procedura ar fi trebuit anulata?
In general, publicarea eronata a valorii estimate in anuntul de participare este motiv de anulare a procedurii.