Forum Discuţii juridice Executare silită Termen contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Termen contestatie la executare

In cit timp se depune o contestatie la executare silita in 15 zile lucratoare sau calendaristice
15 zile libere, adica 17 calendaristice de la momentul comunicarii.
Astfel, cand se calculeaza cele 15 zile, nu se ia in calcul ziua in care se porneste, se incepe cu ziua urmatoare, a 15-a zi nu se ia nici aceasta in calcul, ultima zi in care se poate depune fiind ziua urmatoarea . Daca aceasta zi cade intr-o zi nelucratoare, prima zi lucratoare ce urmeaza este ultima zi in care se poate depune contestatia la executare.

Pe Noul Cod civil termenul de contestatie, in unele cazuri, de ex impotriva incheierii prin care executorul porneste executarea, se compune din doua termene unul de 5, si altul de 10 zile.
ContSters214341, utilizator
Nefiind din aceeasi localitate in care este biroul executorului am luat legatura telefonic si mi sa comunicat sa fac un angajament de plata pe care el urmeaza sa il trimita creditorului. Au trecut zece zile si eu nu am primit nici un raspuns, cum trebuie sa procedez?