Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... oug 40/1999
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

oug 40/1999

prin respectiva ordonanta de trista amintire (au trecut 10 ani!) s-au prelungit anumite contracte pe o perioada de 5 ani. in cuprinsul legii 10 s-a facut referire la faptul ca la momentul restituirii imobilului catre proprietari trebuie parcursa procedura prevazuta de acea oug 40/99.
oug 8/2004 nu prelungeste aceste contracte, ma refer la cele de inchiriere pentru apartamentele din casele preluate abuziv de stat, ci prelungeste pe 5 ani doar contractele pentru apartamentele din "proprietatea statului sau a unitatilor administrativ teritoriale".
deci, daca nu s-a restituit inca imobilul, care este insa preluat cu titlu nul, adica nu-i in proprietatea statului, atunci de facto si de jure, locatarii nu mai au titlu locativ valabil! celui caruia i se restituie trebuie sa se subroge in contractul de locatiune in vigoare la momentul punerii in posesie, dar daca acest contract de locatiune nu-i valabil, nefiind prelungit, respectiv fiind eventual prelungit in baza unui temei legal (oug 8/2004) inaplicabil in speta, atunci cum stam?
pe cei care au votat ce au votat, cine-i mai protejeaza?
protectia se face actualmente altfel, nu se da decizia, dar asta-i alta gasca in alta traista.
sa traiti bine si sa nu platiti chirie!
hotararea judecatoreasca este ulterioara lui oug 8/2004, mai exact din decembrie 2005 si constata nulitatea absoluta a titlului statului si faptul ca proprietarul a fost neintrerupt proprietarul imobilului.
in legatura cu oug 8/2004 exista destula jurisprudenta in sensul ca nu se aplica decat imobilelor din PROPRIETATEA statului sau unitatilor administrativ teritoriale. deci, nu este decat o continuare partiala a lui oug 40/99 (printre altele spetele citate si in "evacuarea" de adriana pena, aparuta la wolters kluwer in 2008).
pe decizia de restituire inca "ne judecam", dar tocmai aici este esenta lucrurilor - nu mai are ce procedura sa se aplice conform oug 40/99, caci un contract care nu este prelungit nu poate fi "reinviat" in 2009. in baza carui temei legal? a unei oug "expirate" in 8 aprilie 2004? legea 10 nu prevede o prelungire a contractelor respectiv a termenelor prevazute de oug40/99, deci termenul de 8 aprilie 2004 este de stricta interpretare. prevederile referitoare la prelungirea (chiar succesiva) a contractelor mentionate in sectiunea a doua a oug 40/1999 privesc strict contractele intervenite intre proprietar si chirias pana la 8 aprilie 2004.
din economia textului legii 10, rezulta ca intre timp trebuiau de mult sa fie restituite imobilele si sa fie aplicate acele prevederi de protectie a chiriasilor. acesti chiriasi stau intre timp de 10 ani in acele imobile, iar o noua prelungire in conditiile impuse de oug40/99 nu mai este tolerabila si nici prevazuta de lege.
cedo a stabilit deja incepand cu radovici si stanescu (si in inca vre-o 6-7 cauze) ca acele prevederi rup echilibrul intre protectia dreptului proprietatii si interesul general. citez dintr-o sentinta din 2007 din romania: "aceasta interpretare are putere de lucru interpretat in fata instantelor nationale in temeiul art. 46 din conventia europeana a drepturilor omului, prin care statul roman s-a angajat sa se conformeze hotararilor definitive ale curtii in litigiile in care este parte". deci, in baza constitutiei si a conventiei, aceste hotarari sunt similare ca "putere" cu hotararile sectiilor unite ale iccj si sunt obligatorii pentru instante.