Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati catre furnizorii de servicii\\
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati catre furnizorii de servicii

care este termenul de prescriptie pentru penalitati datorate catre furnizorul de energie termica in cazul unei asociatii de proprietari ?asociatia a primit cerere de chemare in judecata pentru penalitati de intarziere calculate pentru perioada noiembrie 2006-iulie 2011,in baza unei clauze penale prevazute in contractul de furnizare de servicii?
1-Contractul de furnizare utilitati incheiat intre furnizor si beneficiar este contract comercial
Pentru raspuns la obiect ,detaliati la ce clauza penala faceti referire in cuprinsul contractului
2-Termenul general de prescriptie este de 3 ani,daca in acest interval, creditorul nu a desfasurat acte si actiuni pentru recuperare sume cu titlu de restanta
contractul de furnizare a energiei termice incheiat in aprilie 2005 contine un art. privind raspunderea contractuala pentru neplata la termen a facturilor si caculul penalitatilor
Pai acelea sunt clauze normale, obisnuite si nu are leagtura cu fapte penale, nu sunt "clauze penale" asa cum spuneti dumneavoastra.
In fine, putem trece peste aceasta exprimare si pentru a ne lamuri dati-ne amanunte cu privire la dosar, cum ati ajuns sa fiti restantieri, ce pretentii are furnizorul...?
Cu privire la prescriptie, aparatorul asociatiei in acest proces, poate sa solicite instantei sa respinga actiunea si pretentiile reclamantului (furnizorul) pentru perioada mai veche de 3 ani, acesta fiind termenul general de prescriere a dreptului la actiune.
Instanta va analiza, reclamantul, daca are, va prezenta dovezi de suspendare a prescriptiei s.a.m.d. In final instanta va da o sentinta cu sau fara prescrierea debitelor mai vechi de 3 ani, o sentinta de respingere totala sau partiala a pretentiilor reclamantului (furnizorul).