Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna - teren vandut de unul dintre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna - teren vandut de unul dintre mostenitori

as avea nevoie de o indicatie referitoare la niste teren vandut de soacra mea fara acceptul meu si al copiilor mei,Mentionez ca pamantul era al socrului meu care este decedat,ca si sotul meu dealtfel.Cum trebuie sa procedez in acest caz
Va multumesc anticipat!
Pe numele cui era terenul vandut? Dupa decesul socrului nu s-a facut succesiunea?
terenul era pe numele socrului si nu s-a facut succesiunea,pamantul era bun propriu mostenit de la parintii sai
Daca nu s-a facut succesiunea, sotia defunctului nu avea dreptul sa vanda ceva nu ii apartinea si nu avea act de proprietate pe numele ei.
In plus exista mostenitori legali (copiii fiului).
Se poate promova actiune in instanta pentru anularea vanzarii.