avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna - teren vandut de unul dintre mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna - teren vandut de unul dintre mostenitori

as avea nevoie de o indicatie referitoare la niste teren vandut de soacra mea fara acceptul meu si al copiilor mei,Mentionez ca pamantul era al socrului meu care este decedat,ca si sotul meu dealtfel.Cum trebuie sa procedez in acest caz
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 07:37, 1 August 2013
Pe numele cui era terenul vandut? Dupa decesul socrului nu s-a facut succesiunea?
terenul era pe numele socrului si nu s-a facut succesiunea,pamantul era bun propriu mostenit de la parintii sai
Daca nu s-a facut succesiunea, sotia defunctului nu avea dreptul sa vanda ceva nu ii apartinea si nu avea act de proprietate pe numele ei.
In plus exista mostenitori legali (copiii fiului).
Se poate promova actiune in instanta pentru anularea vanzarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vânzare cumpărare cu clauză de întreținere și uzufruct viager Ghermanviorica Ghermanviorica Socrul meu văduv fiind actualmente decedat a vandut partea lui de moștenire în contract cu clauză .După decesul socrului 2007 este normal să nu se facă ... (vezi toată discuția)
Mostenire vanduta mariussim mariussim buna seara am o intrebare si as dori un mic raspuns daca e posibil sa ma ajute cineva !?? este vorba despre soacra- mea care dupa decesul socrului meu a ... (vezi toată discuția)
Contract ilegal de arenda scutaruc scutaruc Buna ziua, acum 3 ani a fost incheiat un contract de arenda pentru o suprafata de 2.16 ha, cu o asociatie, contract care a fost semnat doar de catre soacra ... (vezi toată discuția)