Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Informatii despre un dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Informatii despre un dosar penal

buna seara!as dori sa stiu daca exista posibilitatea sa aflu daca nepotul meu are dosar penal? unde gasesc asemenea informatii?
Nu aveti cum sa gasiti.

Daca are dosar penal la parchet, este imposibil de gasit.

Daca are dosar penal la instanta, ar fi o sansa sa gasiti (foarte mica!!!!) cautand dupa nume pe portalul instantelor. Dar, mai nou, dupa schimbarea acestui portal, de multe ori cautarea dupa nume da eroare. Cea mai sigura este cautarea dupa numar de dosar.
Daca nepotul dvs are dosar in cercetare la procuratura locala,puteti solicita oficial prim procurorului parchetului comunicarea de relatii
Daca nepotul face obiectul unui dosar penal aflat pe rolul instantei de judecata,avand in vedere numarul mare al acestora este dificil a obtine informatii fara minimum de efort din partea dvs
Daca aveti cunostiinta de instanta pe rolul careia se afla cauza,puteti solicita relatii fie la arhiva,fie mandatand persoana specializata care sa desfasoare demersurile necesare
Daca este dosar in faza actelor premergatoare/urmarire penala urmeaza sa fie citat cu siguranta.
Intrebati-l pe el.
Bună aș avea o rugăminte domnul sunt cercetat într-un dosar penal art 336 cum aș putea obține un Nr dosar ce trebuie să fac