Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evadare - prescriere executare ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evadare - prescriere executare ?

Daca cineva este condamnat la 5 ani de inchisioare, dar reuseste sa evadeze/sa nu se mai prezinta la penintenciar... cum curge timpul de prescriere?

Daca va referiti la termenul de prescriere a executarii pedepsei nu ajuta cu nimic.

Daca va referiti la infractiunea de evadare termenul de prescriptie a raspunderii penale curge ca si pentru orice alta infractiune.
Adica va executa pedeapsa si daca va fi prins peste 15 sau 20 de ani ?
Va fi cercetat pentru:
Art. 269 Cod penal

Evadarea

Evadarea din starea legală de reţinere sau de deţinere se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.

Dacă fapta este săvârşită prin folosire de violenţe, de arme sau de alte instrumente ori de către două sau mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 8 ani.

Pedeapsa aplicată pentru infracţiunea de evadare se adaugă la pedeapsa ce se execută, fără a se putea depăşi maximul general al închisorii.

Tentativa se pedepseşte.

Trebuie sa aveti in vedere:

Art. 126

Termenele de prescripţie a executării pedepsei

Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:

a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;

b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;

c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.

Termenele arătate în alin. 1 şi 11 se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă, iar cele arătate în alin. 2 curg de la rămânerea definitivă a hotărârii sau, după caz, de la data când poate fi pusă în executare, potrivit legii, ordonanţa prin care s-a aplicat sancţiunea.

Art. 127

Întreruperea cursului prescripţiei executării

Cursul termenului prescripţiei prevăzute în art. 126 se întrerupe prin începerea executării pedepsei sau prin săvârşirea din nou a unei infracţiuni.

Sustragerea de la executare, după începerea executării pedepsei face să curgă un nou termen de prescripţie de la data sustragerii.

Lăzăruţiu Lucian, Avocat
tot nu mi-ati raspuns...daca la o pedeapsa de 5 ani, dispari dupa 3 ani de detentie... cum se prescrie?

:|
Incepe sa curga un nou termen de prescriptie a executarii pedepsei.
Calculati cum s-ar fi prescris daca nu ar fi evadat insa incepand de la data evadarii.
Va trebui sa calculati si sa aveti in vedere si evadarea deoarece exista si un termen de prescriptie a raspunderii penale pentru evadare.
Evadarea constituie o infractiune de sine statatoare.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat