Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE CETATEAN BULGAR DELEGAT IN LETONIA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE CETATEAN BULGAR DELEGAT IN LETONIA

Buna seara , ma intereseaza sa stiu in ce conditii pot angaja un cetatean bulgar si sa il pot de delega sa lucreze in alta tara din UE ( Letonia ) .Mentionez ca firma are contract de prestari servicii in aceasta tara si m-a intereseaza sa stiu daca contractul de munca trebuie tradus si in limba bulgara sau e de ajuns in limba romana si engleza si ce acte ii trebuie la angajare , in afara de cele care se cer pt o angajare a unui roman . Dar in cazul unui cetatean letonian , care este procedura , avand in vedere ca munca prestata va fi in tara de rezidenta , iar contractul de munca se va incheia cu o firma din romania . In cazul cetateanului leton , mai poate fi vorba de delegare ? Si as mai vrea sa stiu , daca contractele de munca se pot incheia pe perioada determinata . Va multumesc !
Se poate angaja in acelasi conditii ca si un cetatean roman si apoi sa i se faca delegarea in Letonia.

C.i.m. se intocmeste in limba romana, dar nimic nu-l impiedica pe angajator sa-l intocmeaca bling.