Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa o luna lucrata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa o luna lucrata

Daca am lucrat o luna cu contract pe perioada determinata, beneficiez de concediu de odihna?
Indiferent de tipul contractului de munca incheiat, salariatul are dreptul la concediu de odihna.

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, pentru luna lucrata beneficiati de CO.
Dupa o luna lucrata aveti dreptul la 2 zile C.O.
~ Conținut șters la cerere ~