avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa o luna lucrata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa o luna lucrata

Daca am lucrat o luna cu contract pe perioada determinata, beneficiez de concediu de odihna?
Cel mai recent răspuns: IGHI , utilizator 12:50, 2 August 2013
Indiferent de tipul contractului de munca incheiat, salariatul are dreptul la concediu de odihna.

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, pentru luna lucrata beneficiati de CO.
Dupa o luna lucrata aveti dreptul la 2 zile C.O.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna mirunab mirunab sunt in urmatoarea situatie: am lucrat timp 8 ani in cadrul unei firme. recent si-a declarat falimentul, insa activitatea si-o continua sub denumirea unei ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru salariati cu timp de munca partial kyoko kyoko Buna ziua! Un salariat cu timp de munca partial( jumatate de norma) la cate zile de concediu are dreptul? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu de odihna vasyviasu vasyviasu Sunt angajat la o firma din 18-02-2014 si as dori sa aflu daca beneficiez de concediu de odihna pana la sfarsitul anului si cate zile de concediu am dreptul? (vezi toată discuția)