Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incalcare ordin judecatoresc de aducere minor in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incalcare ordin judecatoresc de aducere minor in Romania

Buna ziua!
Am nevoie de sfatul dvs intr un caz destul de complicat, si anume: in cadrul unui proces de divort cu minori, finalizat - sentinta a ramas definitiva si irevocabila -, parata a declarat urmatoarele "Dle judecator am ajuns pe o cale amiabila ca la sfarsitul fiecarei luni, ultimul week-end, sa ii dau copilul sa il vada in Spania, iar la data de 1 august 2013, pe cheltuiala mea, ii aduc copilul in vacanta, in Romania si il las pe perioada 1 august 2013 - 31 august 2013, la domiciliul lui (al tatalui), dar vreau sa am relatii telefonice cu tatal copilului."
Nu s-a stabilit nici un detaliu cu privire la custodie...
Problema este ca parata nu s-a prezentat cu minorul in Romania la data specificata in declaratie!!! Deci, a incalcat un ordin judecatoresc!!! Ce demersuri ma sfatuiti sa fac mai departe???
Va multumesc!
Nu conteaza ce a declarat parata in fata judecatorului, conteaza ceea ce a dispus judecatorul printr-o hotarare ramasa definitiva.

Deci : Ce a dispus instanta cu privire la programul de vizita?
Instanta a decis ca programul de vizita al minorului sa fie cel specificat mai sus; insa nu a fost respectat absolut deloc, incalcandu se astfel un ordin judecatoresc....