Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua - prenatal eleva
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua - prenatal eleva

mar interesa ce acte imi trebuie pentru prenatal in timpul liceului,....,si daca primesc 2 ani prenatal trecand in clasa a 12a
enemirela, utilizator
1. Fiind eleva nu beneficiati de concediu de maternitate (126 zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Dar daca ati frecventat, fara intrerupere, cursurile de zi ale liceului, veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC), incepand cu data nasterii copilului.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 600 lei lunar la care se mai adauga si alocatia de stat pentru copii in suma de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.

4. Pentru toate acestea mergeti la Primarie si solicitati lista cu actele necesare pe acre le veti depune tot la Primarie.

5. Pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC puteti sa frecventati cursurile liceului dar nu puteti sa aveti venituri profesionale (din prestarea unei activitati).