Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil (eleva)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil (eleva)

buna ziua as avea o intrebare am 18 ani impliniti sunt eleva in ultimul an la liceu si sunt insarcinata in 4 luni jumate,pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului??
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) ati frecventat, fara intrerupere cursurile de zi ale liceului, veti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2.- Indemnizatia va fi de 600 lei lunar.
- Veti mai beneficia si de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 84 lei lunar pana la varsta copilului de 18 ani.

3. - Indemnizatia pentru CCC o veti primi de la data nasterii copilului si pana implineste copilul 2 ani.
- Pe aceasta perioada puteti urma in continuare cursurile liceului si/sau puteti avea si venituri profesionale de pana la 3.000 lei pe an calendaristic.

4. - Actele pentru indemnizatia pentrui CCC le depuneti la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data nasterii copilului.
- Lista cu actele necesare, specifice situatiei dvs., o procurati de la Primarie.