Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme inmatriculare

Am nevoie de un sfat, daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema. In urma cu aproximativ 2 luni am cumparat un autoturism, adus din strainatate, pentru care fusese scos un rand de numere rosii de fostul proprietar. Am mai scos si eu doua randuri de numere rosii iar cand am vrut sa o inmatriculez definitiv, cei de la inmatriculari (Suceava) mi-au zis ca certificatul fiscal pe care mi l-a dat vanzatorul in momentul achizitionarii autoturismului nu este bun deoarce nu contine datele masinii, acesta fiind un certificat fiscal general din care reiese ca vanzatorul nu are niciun fel de datorie la impozit. Am incercat sa iau legatura cu vanzatorul si sa ii cer un alt certificat fiscal insa acesta refuza sa imi elibereze unul. Am sunat si la primaria unde domicilieaza acesta sa vad daca nu pot sa scot eu personal un astfel de certificat, insa de la primarie am aflat ca fostul proprietar nici macar nu declarase masina asta vreodata la impozit. Ce pot sa fac in situatia asta ca sa reusesc sa o inmatriculez? Pot sa o trec pe mine la impozit avand in vedere ca masina nu a mai fost trecuta pana acum niciodata si sa platesc impozitul si pentru perioada cat masina a fost la fostul proprietar si sa o inmatriculez, daca fac dovada ca a a fost platit impozitul pentru masina de la data cand au fost scose primele randuri de numere rosii?
Dvs nu puteti achita eventuale obligatii decat de la momentul achizitiei bunului auto,data consemnata in documentul de achizitie
Puteti solutiona fie amianbil fie prin instanta
Notificati proprietarul cu obligatia punerii la dispozitie a certificatului fiscal obligatoriu la tranzactionare autoturism
Daca in termenul notificat ,vanzatorul nu se achita de obligatia punerii la dispozitie a certificatului fiscal,va revine dreptul sa parcurgeti procedura de mediere,eventual instanta de judecata