Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul in caz de contributii inegale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul in caz de contributii inegale

Buna ziua, va rog ajutati-ma cu o solutie la urmatoarea problema: doresc sa divortez si sa fac partajul. Am un apartament impreuna cu sotul meu, pe contractul de vanzare cumparare este trecut el ca si proprietar, dar sunt si eu trecuta ca fiind sotia lui, prin urmare suntem denumiti ambii "cumparatori" in textul contractului. Intrebarea ar fi cum se face partajul in cazul in care el a investit mai mult in apartament, banii fiind proveniti din munca la negru in strainatate? Va multumesc anticipat!
Cotele prezumate sunt de 50% pentru fiecare parte.
Ca sa poata solicita o cota majoritara, sotul ar fi trebuit sa aiba o suma de bani dinaintea casatoriei sau sa fi vandut vreun bun propriu si acei bani sa ii investeasca in imobilul cumparat in timpul casatoriei.

Depinde de modul in care se va judeca sotul si daca isi va angaja sau nu avocat.
Daca sotul nu isi va angaja avocat foarte probabil ca nu va putea obtine o cota mai mare de 50%.