Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... un pic de ajutor drept penal.......
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

un pic de ajutor drept penal.......

VERISOARA MEA A PLECAT DE ACASA IMPREUNA CU IUBITUL EI .....A FUGIT DE LA PARINTI EI .....S-A INTORS DE BUNAVOIE....CAND SA INTORS A FOST CHEMATA LA SECTIE ....SI I SA SPUS CA OR S-O BAGE LA SCOALA DE REEDUCARE.....A SCAPAT .... NU AU BAGAT-O.....INTREBAREA MEA AR FI ....DACA AR MAI PLECA O DATA SI PARINTI EI ... AR DA-O DISPARUTA .....AR BAGA-O LA SCOALA DE REEDUCARE AVAND IN VEDERE CA ARE 17 ANI SI 5 LUNI???MULTUMESC MULT, ASTEPT RASPUNSURI
Poate pleca de cate ori vrea. Dar parintii sunt obligati sa o primeasca inapoi? Ei ce masuri pot lua?
Dupa parerea mea parintii au obligatia de a primi minora acasa.
Altfel, incepem sa ne dandim daca nu cumva comit ei vreo infractiune.

avocat Claudiu Lascoschi
Sfaturile pe care le asteptati mai mult tin de psihologie decat de drept.
au obligatia, dar ei cum pot actiona?

nu m-a lamurit psihologul.

de fapt fata respectiva vine in casa cu iubitul in lipsa parintilor, mananca, se spala, se schimba si pleaca. Faptul ca stau in casa cat parintii sunt la serviciu nu constituie infractiune?

mai departe : el este un boschetar, care nu are job si prefera sa traiasca din frigiderul ei. nu are mutatie , nu este flotant, nu are job, pentru acesti indivizi nu poate actiona politia ? cine poate actiona?

:offtopic: Interventie moderator: aveti la indemana butonul editeaza.
Gabriela Mihai, Avocat
Eu ma gandeam la prevederile Art. 305 alin 1 din Codul penal, conform carora, savarsirea de catre persoana care are obligatia legala de intretinere, fata de cel indreptatit la intretinere, a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l la suferinte fizice sau morale;

La o prima vedere par incidente aceste prevederi ale codului penal.In cazul care veti merge la politie pt a face plangere penala, oranele de politie vor incerca sa medieze conflictul.Deci, in caz extrem puteti apela la aceste organe ale statului.
Sigur ca si din punct de vedere psihologic exista probleme.

Aveti dreptul de a intra in casa daca aveti domiciliul acolo.Aveti dreptul de a locui acolo.

avocat Claudiu Lascoschi