avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... un pic de ajutor drept penal.......
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

un pic de ajutor drept penal.......

VERISOARA MEA A PLECAT DE ACASA IMPREUNA CU IUBITUL EI .....A FUGIT DE LA PARINTI EI .....S-A INTORS DE BUNAVOIE....CAND SA INTORS A FOST CHEMATA LA SECTIE ....SI I SA SPUS CA OR S-O BAGE LA SCOALA DE REEDUCARE.....A SCAPAT .... NU AU BAGAT-O.....INTREBAREA MEA AR FI ....DACA AR MAI PLECA O DATA SI PARINTI EI ... AR DA-O DISPARUTA .....AR BAGA-O LA SCOALA DE REEDUCARE AVAND IN VEDERE CA ARE 17 ANI SI 5 LUNI???MULTUMESC MULT, ASTEPT RASPUNSURI
C a parinte aveti obligatii. Chiar daca spuneti ca va-ti facut datoria cu virf si indesat, fata de copil,intotdeauna este loc de mai bine. O sesizare la politie este bine venita,consiliere in familie sau la psiholog,la fel. Nu renuntati. Are nevoie de sprijinul dvs.
Acum fata este indragostita de individul care cauta cu disperare o locuinta. Sper ca fata sa inteleaga efortul pe care l-a facut mama ei pentru ea. Ar trebui sa se trezeasca si sa-si dea seama ca nu poti trai prin boscheti sau prin scari de bloc. Imi poate cineva recomanda un psiholog pentru acest caz? politia nu m-a ajutat, au cazuri serioase, nu au timp sa se ocupe. La politie trebuia sa ma duc numai dupa comiterea unei infractiuni. Nu suntem o societate formata pentru a acorda un astfel de ajutor, as vrea sa incerc un ajutor la un psiholog. Ma poate ajuta cineva?

Nenorocirea este ca nu vrea sa se mai duca la scoala, adica problema e mai complicata decat pare. Nu a fost la scoala de la inceputul semestrului. In aceasta situatie ce pot face?


:offtopic: Observati ca aveti butonul "editeaza" daca doriti sa scrieti ceva in plus. Nu postati mesaj dupa mesaj.
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2009
Gabriela Mihai, Avocat
Minora ,care de fapt mai are foarte putin si devine majora,nu poate fi sanctionata daca nu a savarsit fapte sau acte cu caracter penal sau contraventional,dar parintii pot fi sanctionati pentru lipsa de grija.
auditor a scris:

Acum fata este indragostita de individul care cauta cu disperare o locuinta. Sper ca fata sa inteleaga efortul pe care l-a facut mama ei pentru ea. Ar trebui sa se trezeasca si sa-si dea seama ca nu poti trai prin boscheti sau prin scari de bloc. Imi poate cineva recomanda un psiholog pentru acest caz? politia nu m-a ajutat, au cazuri serioase, nu au timp sa se ocupe. La politie trebuia sa ma duc numai dupa comiterea unei infractiuni. Nu suntem o societate formata pentru a acorda un astfel de ajutor, as vrea sa incerc un ajutor la un psiholog. Ma poate ajuta cineva?


Nu prea avem psihologi deosebiti in tara.
Mergeti la un psiholog oarecare.Nu prea exista diferente substantiale intre ei.
Ne place sa ne bagam singuri in sesama...

Alte discuții în legătură

Vrea sa plece de acasa amy02 amy02 Buna am o prietena care vrea sa plece de acasa are 16 si vrea sa se duca la prietnul ai acasa care este tot minor vor sta cu parinti lui .Deci ce poate pati ... (vezi toată discuția)
Pot pleca de acasa la 17 ani? Georgiana Elena Georgiana Elena Buna ziua! Pot sa plec de acasa daca am 17 ani si 4 luni? Vreau sa ma mut impreuna cu prietenul meu , el are 18 ani , a terminat liceul si are un loc stabil de ... (vezi toată discuția)
Probleme mari iris9 iris9 Buna ziua. Va prezint un caz foarte grav si cam fara rezolvare. Sora mamei mele are un fiu de 19 ani care are mari probleme de comportament. Acest tanar care ... (vezi toată discuția)