Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare-cumparare

buna
am un ap restituit prin l10 si intabulat,am facut un contr de vinz.,cump de mina in 2012 si am primit avans de 10000e ,restul se va achita la eliberarea ap,in termen de 5 ani conf legii .dar nu am stiut ca mai sint chiriasi>tata titular de contract bolnav, mama moarta, fica , in 2013 iulie am facut la fisc contract de inchiriere si fata a spus ca vrea sa cumpere apart, nu stiu cum sa fac,,pot sa anulez primul contr?multumesc
Proprietarul este obligat faţă de chiriaş: Legea locuinţei nr.114/1996

să acorde chiriaşului un drept de preempţiune la cumpărarea imobilului, în cazul în care proprietarul se hotărăşte să îl înstrăineze pe durata contractului.