Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza de dezheredare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza de dezheredare

Imi poate spune cineva cum ar trebui compusa o clauza de dezheredare intr-un testament?
Ar trebui sa ne spuneti mai inainte pe cine vreti sa exheredati.
Vreau sa-i las fiului meu toate bunurile(casa, terenuri), insa as vrea ca ceilalti fii ai mei sa nu mai aiba nicio pretentie la mostenire, adica sa-i dezmostenesc.
Veti reusi cel mult sa le reduceti cota legala. Ei sunt mostenitori rezervatari, asa ca vor mosteni orice ati face. SINGURA solutie este o vanzare catre fiul preferat. Atentie insa la plata pretului. Poate fi atacat actul, considerandu-se o donatie, si, odata constatata donatia, poate fi adusa la raport de ceilalti copii.
SanGraaL a scris:

Poate fi atacat actul, considerandu-se o donatie, si, odata constatata donatia, poate fi adusa la raport de ceilalti copii.
...pai daca se deghizeaza o donatie in vanzare io stiu de prin carti ca acea donatie e ab initio scutita de raoprt...deci nu se raporteaza...poate se reduce pana la limita cotitatii disponibile...
sa inteleg ca nu pot in niciun fel sa-i las toate bunurile doar unui dintre fii? eu stiam ca testamentul este un document destul de sigur, daca fac contract de vanzare-cumparare e mai sigur daca pun o suma decenta adica un pret actual al bunurilor?