Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de inchiriere utilaj intre o persoana fizica ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de inchiriere utilaj intre o persoana fizica si una juridica

Sunt persoana fizica si detin un TAF (tractor articular forestier). Vreau sa-l inchiriez catre o persoana juridica. cum se procedeaza? Este sufiecint un contract de inchiriere intre mine si firma in care se specifica suma lunara incasata? unde trebuie inregistrat?
Contractul de inchiriere trebuie inregistrat la ANAF in termen de 15 zile de la data incheierii. Proprietarul va plati impozit din chirie. Acest contract este cu titlu executoriu, deci in cazul in care chiriasul nu plateste chiria poate fi executat silit pe baza acestui contract.
Multumesc!