Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Statut de utilitate publica pentru filiala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Statut de utilitate publica pentru filiala

Buna ziua,
Am o neclaritate privitoare la OG 26/2000, daca o asociatie este recunoscuta ca fiind de utilitate publica, iar ulterior aceasta isi infiinteaza o filiala teritoriala, ce are personalitate juridica distincta, filiala beneficiaza si ea de statutul de "utilitate publica?"
Aceeasi situatie ar fi daca filiala exista la momentul recunoasterii statutului de utilitate publica?
Filiala are personalitate juridica distincta si nu va dobandi din oficiu la inregistrare statutul de utilitate publica.