Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - divort

dupa pronuntarea divortului, ce perioada este alocata efectuarii partajului? in caz ca se depaseste perioada alocata, care sunt consecintele?

[va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
gi-jane2, moderator
Nu exista niciun termen in care sa fiti obligati sa sistati starea de proprietate in devalmasie. Doar ca, daca unul dintre fostii soti decedeaza, bunurile se impart in cote egale intre fostul sot in viata si mostenitorii celuilalt.
ContSters214341, utilizator
Da, nu exista un termen care sa impiedice judecarea partajului de partaj.
Si peste 100 de ani mostenitorii pot deschide procesul de partaj succesoral dupa sotii defuncti.