avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - divort

dupa pronuntarea divortului, ce perioada este alocata efectuarii partajului? in caz ca se depaseste perioada alocata, care sunt consecintele?

[va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2013
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:13, 7 August 2013
Nu exista niciun termen in care sa fiti obligati sa sistati starea de proprietate in devalmasie. Doar ca, daca unul dintre fostii soti decedeaza, bunurile se impart in cote egale intre fostul sot in viata si mostenitorii celuilalt.
Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2013
ContSters214341, utilizator
Da, nu exista un termen care sa impiedice judecarea partajului de partaj.
Si peste 100 de ani mostenitorii pot deschide procesul de partaj succesoral dupa sotii defuncti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune xp-kry xp-kry In conditiile date : 1.sotie divortata de sot 2.inainte de divort s-a locuit in casa mamei sotului , proprietate a acesteia 3.dupa divort sotia da in ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! Chiș Nicoleta Nico Chiș Nicoleta Nico Sunt divorțată , am doi copii ( unul e minor , unul major) , împreună cu fostul soț am două garsoniere, pe Cf suntem trecuți amândoi.In cazul in care ... (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)