Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilirea dreptului de proprietate asupra unor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilirea dreptului de proprietate asupra unor terenuri agricole

Buna ziua,
Sunt comostenitor al bunicii mele care a decedat in urma cu 10 ani. Vrem sa demaram procedura de succesiune si nu avem inca stabilit dreptul de proprietate asupra terenurilor ce apartin bunicii mele, respectiv titlurile de proprietate. Cei de la Primaria comunala ne tot amana si tergiverseaza lucrurile. Nu stiu care este procedura legala, sa pot sa-i fac pe cei de la primarie sa se ocupe de stabilirea acestui drept. Am facut nenumarat drumuri de la Bucuresti acolo, sa mi se spuna ca sunt ocupati, ca sunt pe teren etc.Sa fac o cerere in care sa solicit punerea in posesie si sa-mi raspunda oficial? care este procedura legala? Multumesc frumos
In mod sigur trebuie sa formulati o cerere in scris la care au obligatia sa va raspunda in termen de 30 de zile.
multumesc frumos