Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de fidelitate

Bună ziua,
1.Am următoarea situaţie: angajată pe perioadă nedeterminată în învăţământ univ. din 01.03.1999 pe fcţ.de secretar-dactilo tr:I cu spor de vechime 25%, în cadrul unei facultăţi. În 01.10.2005 prin concurs mi s-a modif. funcţia în secretar (M) TR.I A. Am deja 14 ani vechime nentrerupţi în învăţământ şi nu beneficiez de sporul de fidelitate, ptr. că nu mi se iau în calcul anii pe funcţia de secrt. dactilo din cadrul aceleiaşi facultăţii. După care lege mă pot orienta sau cere să mi se acorde acest spor de 15%, având în vedere că vechimea mea integrală în muncă este de aproape 40 de ani din care în învăţământ, aşa cum am mai spus peste 14 ani. 2. există neconcordanţă între contractul de muncă semnat figurez pe funcţia de secretat la facultate X, iar în cartea de muncă aşa cum am arătat mai sus angajată pe secrt. dactilo. Contractul actual semnat prevede ca cei care sunt pe fcţ. de pers. didactic auxiliar cu peste 10 ani neîntrerupţi în învăţământ beneficiază de acest spor de 15%.
Cu stimă, vă mulţumesc anticipat.
Functia de secretara-dactilograf nu va confera vechime in invatamant.
Mesaj reeditat
@ miki55
Data post: Vineri, 9 August 2013, 11:13
Subiect: Revenire

Bună ziua,
Revin cu încă o întrebare legată de sporul de fidelitate din învăşământ;
vechimea din învăţământ este condiţionată de ocuparea unui post (funcţie) din cadrul unui departament (pers. tesa, pers. didact.auxiliar, dar cu vechime de 10 ani pe post) sau de ocuparea unui post cu 10 ani vechime în sistemul de învăţământ.
Ce fel de păersonal era considerat secretarul dactilo ? puteau fi luaţi în calcul ca vechime în învăţăm. angajarea pe acest post într-un secretariat de facultate? Vă mulţumesc anticipat ptr. răspuns.

====

Functia de secretar dactilograf intr-o institutie de invatamant este o functie auxiliara.