Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Banca poate pune poprire pe tot salariul?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Banca poate pune poprire pe tot salariul?

Buna ziua,
Sotul meu a facut o refinantare la un credit si avand mare nevoie de bani pentru rezolvarea unei probleme aparuta imprevizibil s-a folosit de banii din refinantare.
A sunat banca la care s-a facut refinantarea si a spus ca daca nu duce banii imediat la cealalta banca ii opreste tot salariul. Problema este ca inca nu a venit data scadenta sa platim rata, iar el nu a avut posibilitatea sa faca aceasta plata a ratei, de ce sa opreasca tot salariul cand noi avem si o fetita minora, iar eu am ramas de 2 zile fara servici.
Nu se poate sa ramanem sa platim rata chiar daca n-am achitata integral cealalta banca si se poate opri tot salariul in acest caz?
Banca poate sa suspende contractul de credit pentru nerespectarea lui si sa-ti ceara toti banii?

Va multumesc anticipat si astept un raspuns urgent.:(
Rxa, utilizator
Legea 78/2000 nu stiu sa fie abrogata. Sunt abrogate prevederile referitoare la nerespecatrea destinatiei creditulului, cu exceptia situatiei in care creditul este o finantare acordata de o institutie publica.

Este , cel putin, infractiunea de inselaciune. S-a declarat la banca ca din suma se refinanteaza un credit, altfel nu s-ar fi acordat creditul de refinantare. Aveti o problema mai mare decat cea ca vi s-ar opri intreg salariul.