avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prezentarea la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prezentarea la proces

Buna ziua,
Ce se intampla daca nu ne prezentam la proces (recurs) ca parte civila intr-un proces penal, nu am angajat avocat si nici nu am solicitat reprezentarea prin avocat din oficiu, desi ni s-a pus in vedere reprezentarea prin aparator?
Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:08, 11 August 2013
Nu sunteti obligat sa participati la recurs in sensul de a fi prezent.


Doar daca instanta ar aprecia necesara reaudierea partii vatamate ar fi obligatoriu sa va prezentati sau sa fiti adus cu mandat de aducere.
In caz contrar, judecata sa va desfasura in lipsa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezenta partilor intr-un proces. planoristul planoristul Accident rutier cu victima decedata. Inculpatul nu se prezinta la termene fiind reprezentat de fiecare data de avocat desi este acuzat de ucidere din culpa ... (vezi toată discuția)
Recurs - parte civila, obligatie de prezentare mihaela1985 mihaela1985 Buna ziua. Sunt parte vatamata intr-un proces penal . M-am constituit si parte civila, iar procesul s-a incheiat cu condamnarea inculpatilor si plata daunelor ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. dacă sunt citata intr-un proces penal ,ca parte vatamata, ... Maris83 Maris83 Buna ziua. Dacă sunt citata intr-un proces penal ,ca parte vatamata, trebuie sa ma prezint? Nu am cerut sa fiu parte civila,nici parte vatamata, am declarat ... (vezi toată discuția)