Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prezentarea la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Prezentarea la proces

Buna ziua,
Ce se intampla daca nu ne prezentam la proces (recurs) ca parte civila intr-un proces penal, nu am angajat avocat si nici nu am solicitat reprezentarea prin avocat din oficiu, desi ni s-a pus in vedere reprezentarea prin aparator?
Multumesc anticipat!

Nu sunteti obligat sa participati la recurs in sensul de a fi prezent.

Doar daca instanta ar aprecia necesara reaudierea partii vatamate ar fi obligatoriu sa va prezentati sau sa fiti adus cu mandat de aducere.
In caz contrar, judecata sa va desfasura in lipsa.