Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua. Dacă sunt citata intr-un proces penal ,ca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua. Dacă sunt citata intr-un proces penal ,ca parte vatamata, ...

Buna ziua.
Dacă sunt citata intr-un proces penal ,ca parte vatamata, trebuie sa ma prezint?
Nu am cerut sa fiu parte civila,nici parte vatamata, am declarat de la inceput ca nu doresc sa merg in proces, pot face o cerere sa se judece in lipsa mea?
Ulterior am recuperat si prejudiciul, si am declarat acest lucru.
Mulțumesc
Aveti obligatia sa va prezentati de fiecare data cand sunteti citata riscand incaz de neprezentare sa vi se aplice amanda sau sa fiti adusa cu mandat de aducere. Daca la data citata nu va puteti prezenta va trebui sa trimiteti un inscris in acest sens pentru reprogramare dar sa fiti scoasa din cauza, acest lucru nu se poate decat daca in acea cauza penala v-ati retras plangerea sau exista o impacare (in cazul faptelor pentru care actiunea penala inceteaza prin acest mod)
Dvs sunteți avocat?

Pentru că persoana vătămată nu este obligata să participe la ședințele de judecată. Da, i se trimite citație pentru că e dreptul ei să vină, dar dacă nu se prezintă când se face apelul în ședință nu se întâmplă absolut nimic. Numai dacă vrea să participe și nu poate la un anumit termen, poate trimite o cerere de amânare motivată ca instanța să cunoască faptul că vrea să fie prezenta. În schimb dacă nu dorește să participe pur și simplu nu se prezintă. Eu lucrez în penal și persoanele vătămate nu prea sunt prin sala de judecată

În plus, poate chiar să renunțe la calitatea de persoană vătămată în cazurile urmărite din oficiu, doar că trebuie să anunțe, iar organul judiciar poate să o audieze in calitate de martor daca apreciază necesar.

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Aveti obligatia sa va prezentati de fiecare data cand sunteti citata riscand incaz de neprezentare sa vi se aplice amanda sau sa fiti adusa cu mandat de aducere. Daca la data citata nu va puteti prezenta va trebui sa trimiteti un inscris in acest sens pentru reprogramare dar sa fiti scoasa din cauza, acest lucru nu se poate decat daca in acea cauza penala v-ati retras plangerea sau exista o impacare (in cazul faptelor pentru care actiunea penala inceteaza prin acest mod)

Nu stiu unde frecventati dv salile de judecata dar in practica realitatea este cea amintita anterior. Si spree exemplu, intr-un dosar recent, Instanta a aplicat potrivit art. 283 alin. 2 Cod de Procedură Penală, amendarea părții vătămate cu suma de 1.000 lei, cu specificarea faptului că această amendă va fi crescută gradual pentru fiecare termen la care parte vătămată nu se va prezenta în cauză. Textul de lege indicat anterior statuează faptul că (2) absenta nejustificată a martorului, precum și a persoanei vătămate, părții civile sau părții civilmente responsabile, chemate să dea declarații, sau părăsirea, fără permisiune ori fără un motiv întemeiat, a locului unde urmează a fi audiate se sancţionează cu amendă judiciară de la 250 lei la 5.000 lei.

In cererea de reexaminare a amenzii, instanta a mentinut amenda si a respins cererea de anulare a amenzii motivand legalitatea aplicarii amenzii intrucat că petenta (care are calitatea de persoană vătămată în dosarul de fond nr. ###) fiind citată pentru termenul de judecată din data de .............. cu menţiunea „Prezenţa obligatorie, sub sancţiunea aplicării unei amenzi judiciare”, fiind emis de asemenea şi un mandat de aducere pe seama acesteia, judecătorul cauzei considerând necesară audierea acesteia în vederea soluţionării cauzei. De asemenea, constată că petenta are reprezentant convenţional, avocat ales, care a avut cunoştinţă despre dispoziţia instanţei.
Petenta nu s-a prezentat la termenul de judecată din data stabilita şi nici nu a depus nici în dosarul de fond şi nici în prezenta cauză vreo dovadă a imposibilităţii de prezentare în faţa instanţei, astfel cum a depus pentru alte termene de judecată, anterioare sau ulterioare (înscrisuri medicale), fiind indicat doar faptul că locuieşte în străinătate, aspect considerat de instanţă insuficient pentru justificarea lipsei la termenul de judecată pentru care instanţa a dispus prezenţa obligatorie. Petenta avea posibilitatea de a solicita instanţei audierea prin videoconferinţă, whatsapp sau alte platforme ce asigură posibilitatea comunicării cu instanţa de judecată, fiind un aspect cunoscut faptul că instanţa de judecată poate administra probe şi prin această modalitate în cazuri justificate. Ori petenta, anterior termenului de judecată nu a efectuat nici un demers în acest sens.
Avand în vedere acestea şi apreciind că simplele susţineri scrise ale petentei în sensul imposibilităţii de prezentare nu pot face dovada prin ele însele a acestei imposibilităţi de prezentare, instanţa a constatat că petenta nu a făcut dovada că la termenul de judecată comunicat prin citatie a lipsit în mod justificat, având la dispoziţie un timp suficient pentru a-şi organiza deplasarea către instanţa de judecată, termenul la care s-a dispus prezenţa obligatorie fiind cel din data de .........
In concluzie, instanţa constată că măsura amenzii judiciare a fost în mod legal şi temeinic aplicată petentei, astfel că va respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de petenta ###### de anulare sau reducere amendă judiciară aplicată prin încheierea de şedinţă din data de /////// dată în dosarul nr. ###
Eu nu ziceam de audiere și când se specifica obligarea prezentării. Da, sunt cazuri când organul judiciar apreciază necesară prezenta părții vătămate. ÎNSĂ, aceasta are tot dreptul sa renunțe la calitatea de parte vătămată. Doar să anunțe asta. dacă nu se specifică în citație că prezența e obligatorie, nu se întâmplă nimic dacă nu se duce.

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Nu stiu unde frecventati dv salile de judecata dar in practica realitatea este cea amintita anterior. Si spree exemplu, intr-un dosar recent, Instanta a aplicat potrivit art. 283 alin. 2 Cod de Procedură Penală, amendarea părții vătămate cu suma de 1.000 lei, cu specificarea faptului că această amendă va fi crescută gradual pentru fiecare termen la care parte vătămată nu se va prezenta în cauză. Textul de lege indicat anterior statuează faptul că (2) absenta nejustificată a martorului, precum și a persoanei vătămate, părții civile sau părții civilmente responsabile, chemate să dea declarații, sau părăsirea, fără permisiune ori fără un motiv întemeiat, a locului unde urmează a fi audiate se sancţionează cu amendă judiciară de la 250 lei la 5.000 lei.

In cererea de reexaminare a amenzii, instanta a mentinut amenda si a respins cererea de anulare a amenzii motivand legalitatea aplicarii amenzii intrucat că petenta (care are calitatea de persoană vătămată în dosarul de fond nr. ###) fiind citată pentru termenul de judecată din data de .............. cu menţiunea „Prezenţa obligatorie, sub sancţiunea aplicării unei amenzi judiciare”, fiind emis de asemenea şi un mandat de aducere pe seama acesteia, judecătorul cauzei considerând necesară audierea acesteia în vederea soluţionării cauzei. De asemenea, constată că petenta are reprezentant convenţional, avocat ales, care a avut cunoştinţă despre dispoziţia instanţei.
Petenta nu s-a prezentat la termenul de judecată din data stabilita şi nici nu a depus nici în dosarul de fond şi nici în prezenta cauză vreo dovadă a imposibilităţii de prezentare în faţa instanţei, astfel cum a depus pentru alte termene de judecată, anterioare sau ulterioare (înscrisuri medicale), fiind indicat doar faptul că locuieşte în străinătate, aspect considerat de instanţă insuficient pentru justificarea lipsei la termenul de judecată pentru care instanţa a dispus prezenţa obligatorie. Petenta avea posibilitatea de a solicita instanţei audierea prin videoconferinţă, whatsapp sau alte platforme ce asigură posibilitatea comunicării cu instanţa de judecată, fiind un aspect cunoscut faptul că instanţa de judecată poate administra probe şi prin această modalitate în cazuri justificate. Ori petenta, anterior termenului de judecată nu a efectuat nici un demers în acest sens.
Avand în vedere acestea şi apreciind că simplele susţineri scrise ale petentei în sensul imposibilităţii de prezentare nu pot face dovada prin ele însele a acestei imposibilităţi de prezentare, instanţa a constatat că petenta nu a făcut dovada că la termenul de judecată comunicat prin citatie a lipsit în mod justificat, având la dispoziţie un timp suficient pentru a-şi organiza deplasarea către instanţa de judecată, termenul la care s-a dispus prezenţa obligatorie fiind cel din data de .........
In concluzie, instanţa constată că măsura amenzii judiciare a fost în mod legal şi temeinic aplicată petentei, astfel că va respinge, ca neîntemeiată, cererea formulată de petenta ###### de anulare sau reducere amendă judiciară aplicată prin încheierea de şedinţă din data de /////// dată în dosarul nr. ###