Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recasatorie, pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recasatorie, pensie de urmas

am fost casatorita 27 de ani am divortat si dupa doi ani m-am recasatorit cu acelasi barbat.......acum intrebarea mea este ,,,,am dreptul la pensie de urmas?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

2. Nu se pune conditia ca acesti 15 ani sa fie consecutivi.

3. Dar trebuie sa dovediti cei 27 de ani anteriori de casatorie (cu certficat de casatorie si apoi cu hotararea de divort).